Blog
Koľko stojí prevádzka webu ročne? Rozpočet na rok 2026
Web je hotový a zaplatený, a napriek tomu z účtu každý rok niečo odchádza. Rozpísal som po položkách, čo prevádzka webu naozaj stojí — od domény po údržbu — aj s nákladmi, ktoré sa objavia, až keď niečo praskne.
Kľúčové body
- Doména a hosting pre bežný firemný web vyjdú na 95 až 130 € ročne. Samotná obnova domény .sk stojí po zdražení Websupportu od 13. apríla 2026 21,40 € s DPH oproti predchádzajúcim 20,79 €.
- Reálny celkový rozpočet je násobne vyšší: 870 až 1 850 € ročne pri firemnom webe s údržbou a 2 020 až 4 070 € pri e-shope.
- Väčšina rizikových nákladov je účet za WordPress. V roku 2025 pribudlo v jeho ekosystéme 11 334 nových zraniteľností, 91 % z nich v pluginoch a len šesť v samotnom jadre (Patchstack, 2026).
- PHP 8.2 stratí bezpečnostnú podporu 31. decembra 2026. Weby na ňom budú musieť prejsť vyššie, a to je vždy testovanie, nie prepnutie prepínača. Platí to pre každý web bez ohľadu na to, na čom beží.
- Z vlastnej praxe: robil som na vyše 50 weboch a dve tretiny z tých, ktoré som spravoval, som preberal po iných dodávateľoch. Web, ktorý sledujem od začiatku, zaberie do hodiny mesačne. Zanedbaný web som po prevzatí dával dokopy niekoľko dní. Najdrahšia záchrana stála klienta 800 €, pričom správu vtedy platil niekomu inému.
Zaplatíš hosting, zaplatíš doménu a máš pocit, že web je na rok vybavený. Potom príde obnova licencie na šablónu, hosting oznámi koniec podpory tvojej verzie PHP a niekto musí zaplatiť za to, aby sa formulár po aktualizácii znova rozbehol.
Nižšie nájdeš rozpísaný ročný rozpočet pre tri typy webov v cenách roku 2026, sedem položiek, ktoré si do rozpočtu nikto nedá, a výpočet, kedy sa ti oplatí platiť za správu a kedy si vystačíš sám.
Rýchla odpoveď: s akou sumou máš ročne rátať
Prevádzka webu je súčet opakovaných ročných nákladov, ktoré musíš zaplatiť, aby web zostal dostupný, bezpečný a aktuálny. Patrí sem doména, hosting, licencie na softvér, e-mailové schránky, zálohovanie a práca na údržbe.
| Typ webu | Doména + hosting | Licencie a služby | Údržba | Spolu ročne |
|---|---|---|---|---|
| Jednoduchá vizitka | 70 až 85 € | 0 až 80 € | 0 až 590 € | 70 až 760 € |
| Firemný web s blogom | 95 až 130 € | 180 až 530 € | 590 až 1 190 € | 870 až 1 850 € |
| E-shop | 200 až 270 € | 630 až 1 410 € | 1 190 až 2 390 € | 2 020 až 4 070 € |
V mesačnom vyjadrení, ktoré sa lepšie porovnáva s ostatnými fixnými nákladmi firmy, to vychádza takto:
| Typ webu | Mesačne |
|---|---|
| Jednoduchá vizitka | 6 až 63 € |
| Firemný web s blogom | 73 až 154 € |
| E-shop | 168 až 339 € |
Rozdiel medzi dolnou a hornou hranicou nie je v technike. Je v tom, či údržbu robí niekto za peniaze, alebo ju nerobí nikto.
Doména: najlacnejšia položka s najdrahšími následkami
Doména je ročný prenájom adresy webu, nie jednorazový nákup. Ak ju nepredĺžiš, web aj firemné e-maily prestanú fungovať zo dňa na deň.
Obnova domény .sk sa u slovenských registrátorov pohybuje okolo 20 € s DPH ročne. Podľa cenníka Websupportu platného od 13. apríla 2026 stojí obnova .sk 21,40 € s DPH, .com 22,02 €, .eu 14,64 € a .cz 17,10 €. Pre porovnanie, predtým to bolo pri .sk 20,79 €.
Dôležitejší než samotná suma je rozdiel medzi cenou prvého roku a cenou obnovy. Doména .sk sa v akcii registruje za 12,18 € s DPH, ale predlžuje sa za viac ako 20 €. Extrémnym prípadom je .online, kde prvý rok vyjde na 4,31 € a obnova na 46,62 € s DPH. Pri výbere koncovky sa preto vždy pozeraj na cenu obnovy, nie na cenu, ktorou ťa registrátor naláka.
Druhá vec je auto-renew a e-mail, na ktorý chodia upozornenia. Z praxe je expirácia domény jednou z najčastejších príčin výpadku webu a takmer nikdy za ňou nie je útok. Upozornenie skončí v spame alebo na adrese bývalého zamestnanca a firma sa o probléme dozvie od zákazníka.
Hosting: za čo reálne platíš
Hosting je prenájom serverového priestoru a výkonu, na ktorom beží tvoj web. Cena sa odvíja od kapacity, počtu domén a od toho, koľko výpočtového výkonu dostaneš.
| Typ hostingu | Vhodný pre | Ročne s DPH |
|---|---|---|
| Základný zdieľaný | vizitka, malý firemný web | 45 až 75 € |
| Stredný zdieľaný | firemný web s blogom, malý e-shop | 75 až 110 € |
| Vyšší zdieľaný | e-shop, viac projektov | 180 až 250 € |
| VPS | náročnejší projekt, vlastné nastavenia | od 240 € |
Aj tu platí to isté ako pri doméne. Cena v cenníku býva zvýhodnená cena prvého obdobia a obnova je o 20 až 40 % vyššia. Rozdiel zistíš až o rok neskôr na faktúre, ktorú nikto nečaká.
Z mojej praxe vychádza bežná kombinácia domény .sk a nižšieho hostingového balíka približne na 80 € ročne. Pri strednom balíku, ktorý potrebuje väčšina firemných webov s blogom, sa dostaneš na 95 až 130 €.
To číslo si zapamätaj, lebo ho väčšina majiteľov webov považuje za celý rozpočet na web. V skutočnosti je to zhruba desatina reálnych nákladov. Zaujímavé je, že klienti, ktorí nám hosting a doménu zverili, tieto sumy väčšinou vôbec nepoznajú. Raz ročne od nás dostanú prehľad, čo a kedy sa platilo, a jednu faktúru. To je mimochodom správny stav. Zlý stav je, keď to nevie ani majiteľ, ani nikto iný.
Šetriť na najlacnejšom balíku má zmysel len pri vizitke s pár stránkami. Pri WordPresse s WooCommerce alebo väčším množstvom pluginov narazíš na limity výkonu skôr než na limity diskového priestoru a prejaví sa to spomalením načítania. To už nie je otázka pohodlia, ale konverzií.
SSL, e-maily a zálohy: položky, ktoré sú zadarmo, kým nie sú
SSL certifikát dnes riešiť netreba, Let's Encrypt je v cene hostingu a obnovuje sa automaticky. Platený certifikát potrebuješ len pri špecifických požiadavkách, napríklad pri organizačnej validácii.
E-maily sú iný príbeh. Schránky v hostingu sú v cene, ale firmy postupne prechádzajú na Google Workspace alebo Microsoft 365 kvôli spoľahlivosti doručovania a kalendárom. Podnikové tarify sa pohybujú približne od 5 do 14 € na používateľa mesačne pri ročnom záväzku, takže pri troch schránkach počítaj rádovo s 170 až 490 € ročne podľa zvoleného tarifu. Je to legitímny náklad, len ho treba mať v rozpočte.
Zálohy od hostingu by nemali byť jediná kópia, na ktorú sa spoliehaš. Vytvárajú sa spravidla na tej istej infraštruktúre, na ktorej beží web, takže pri kompromitovanom účte môžu byť infikované rovnako ako produkčná verzia.
Mám za sebou prípad, kde bol vírus na webe viac než dva týždne. Poškodené súbory teda boli staršie než celá dostupná retencia záloh, takže obnovou sa vrátil rovnako infikovaný web. Nestačilo obnoviť. Muselo sa čistiť ručne. Zálohovanie bez monitoringu je len ilúzia bezpečia, lebo hodnota zálohy sa odvíja od toho, ako rýchlo si problém zachytil, nie od toho, ako často zálohuješ.
Skutočná záloha leží mimo servera, má dostatočne dlhú retenciu a pravidelne sa overuje, či sa z nej web naozaj dá obnoviť. Externé úložisko stojí rádovo 20 až 60 € ročne.
Podobne pri expiráciách. Keď monitoring beží, koniec platnosti domény alebo certifikátu zachytíš v ten istý deň. Keď nebeží, zistíš to podľa toho, že prestanú chodiť e-maily.
Aktualizácie a bezpečnosť: koľko stojí pokoj
Toto je položka, kde sa väčšina rozpočtov láme, a zároveň jediná, ktorú vieš podložiť tvrdými dátami. Platí to však hlavne pre weby postavené na WordPresse, teda pre väčšinu slovenského trhu.
Podľa reportu State of WordPress Security in 2026 od Patchstacku pribudlo v roku 2025 v ekosystéme WordPressu 11 334 nových zraniteľností, čo je nárast o 42 % oproti roku 2024, a počet vysoko zneužiteľných zraniteľností stúpol medziročne o 113 %. Z celkového počtu bolo 91 % objavených v pluginoch a 9 % v šablónach, pričom v jadre WordPressu ich bolo len šesť a všetky s nízkym rizikom.
Toto rozdelenie je kľúčové. Jadro WordPressu nie je problém. Problém je tridsať pluginov, ktoré si na web niekto nainštaloval a už sa k nim nevrátil.
Rýchlosť útokov mení celú kalkuláciu. Pri zraniteľnostiach, ktoré útočníci reálne masovo zneužívajú, bol vážený medián času do prvého zneužitia päť hodín, pričom 45 % z nich bolo zneužitých do 24 hodín od zverejnenia. Aktualizácia raz za štvrťrok pri takomto tempe nestačí.
Horšie je, že samotné aktualizovanie nestačí ani teoreticky. Podľa toho istého reportu 46 % zraniteľností nedostalo od vývojára opravu včas pred zverejnením, takže existuje okno, keď je diera verejne známa a záplata neexistuje. Preto do údržby patrí aj monitoring a schopnosť plugin dočasne vypnúť alebo nahradiť niečím iným.
A ešte jedna vec k logike „kúpim si drahšie pluginy a mám pokoj". Zaplatená licencia nie je bezpečnostná garancia. Podľa Patchstacku bolo 76 % zraniteľností nájdených v prémiových komponentoch reálne zneužiteľných a prémiové komponenty mali v ich telemetrii trojnásobne viac známych zneužitých zraniteľností než tie bezplatné. Prémiový kód navyše prechádza menším nezávislým auditom, lebo výskumníci sa k nemu ťažšie dostanú. Cena teda hovorí o podpore a funkciách, nie o tom, či ťa niekto nedostane dnu.
Čo sa reálne robí pri mesačnej údržbe
Aby to nebolo abstraktné, takto vyzerá bežný mesiac na jednom webe:
- kontrola stavu servera, verzie PHP, databázy a voľného priestoru
- aktualizácie systému a jeho komponentov, vždy s kontrolou, či sa niečo nerozbilo
- kontrola bezpečnostných logov a riešenie pokusov o prienik
- týždenný automatizovaný crawl webu a oprava toho, čo hlásenie odhalí
- kontrola expirácií domény, SSL a licencií
Prvých päť položiek je technická údržba a tvorí základ každej správy. K tomu sa pri rozsiahlejšej starostlivosti pridávajú SEO nastavenia pre nový obsah, obsahové úpravy a sledovanie vývoja návštevnosti. Sú to iné úlohy s inou logikou, preto bývajú súčasťou vyšších balíčkov, nie toho základného. Ak si nie si istý, čo tvoj web reálne potrebuje, technická údržba je minimum a zvyšok sa dá pridať neskôr.
Zaberie to dokopy 1 až 8 hodín mesačne podľa veľkosti webu a rozsahu správy. Rozdiel medzi jednou a ôsmimi hodinami nie je v pracovitosti, ale v počte pluginov, objeme obsahu a v tom, v akom stave web preberáš.
Ten rozptyl viem rozmeniť na drobné. Web, ktorý sledujem od začiatku, zaberie do jednej hodiny mesačne. Masívny e-shop, kde treba kontrolovať viac vecí každý týždeň, zaberie niekoľko hodín. A potom sú weby, ktoré preberám po niekom inom, a tam sa čas neráta v hodinách, ale v dňoch.
Dve tretiny webov, ktoré som spravoval, som prevzal po niekom inom. Najhorší z nich bol pri prevzatí zavírený a rozbitý, s pluginmi, ktoré autori roky neaktualizovali, a so zastaranou verziou PHP. Iný bol postavený na približne štyridsiatich pluginoch, troch page builderoch na jednej téme a k tomu na vlastných zásahoch v kóde. Samotný audit, teda len zoznámenie sa s tým, čo na webe vlastne beží, zabral celý deň. Opravy potom niekoľko dní.
Toto nie je argument, že údržba je drahá. Je to argument, že sa platí buď priebežne po hodinách, alebo naraz po dňoch.
Ako vyzerá zlyhaná aktualizácia v praxi
Najčastejší scenár nie je hacker. Je to biela obrazovka. Aktualizácia prejde, web zhasne a v administrácii sa nedostaneš nikam, takže musíš cez FTP postupne vypínať pluginy a hľadať ten, ktorý konflikt spôsobil. Zvyčajne to býva kľúčový plugin, ktorý si prestal rozumieť s témou, s novou verziou WordPressu alebo s PHP.
Hodina hľadania nie je problém. Problém je, že bez kontroly po aktualizácii môže byť web v tomto stave hodiny alebo dni a firma sa to dozvie od zákazníka. Elementor mal opakovane tendenciu po väčšej aktualizácii rozhodiť rozloženie stránok, takže web vyzerá rozbito bez toho, aby čokoľvek hlásilo chybu. Presne toto je moment, keď sa preventívna údržba vypláca oproti oprave a záchrane rozbitého webu.
Licencie na pluginy a šablóny
Prémiové pluginy a šablóny sú predplatné, nie nákup. Licencia na page builder alebo väčšiu šablónu sa pri jednom webe pohybuje rádovo od 50 do 100 € ročne, k tomu si prirátaj cache plugin, formuláre, zálohovací nástroj alebo pri e-shope doplnky na dopravu a platby.
Pri firemnom webe to reálne vychádza na 150 až 300 € ročne, pri e-shope pokojne 500 € a viac.
Pri e-shope sa tá suma naskladá rýchlo: platobná brána, modul na výdajné miesta alebo kuriéra, správa variantov a skladových zásob, prepojenie na fakturačný systém, prípadne viac jazykov alebo mien. Každá z týchto položiek je samostatné ročné predplatné, spravidla 40 až 150 €. Horná hranica 800 € preto nie je prehnaná, ale bežná.
Dve veci, na ktoré si daj pozor. Prvá: obnovovacie zľavy sú dočasné a po druhom roku cena skočí na plnú sadzbu. Druhá: doživotné licencie z pochybných zdrojov sú najlacnejší spôsob, ako si na web dostať backdoor. Ak licencia nepríde priamo od výrobcu, nemáš ako overiť, čo je v kóde.
Časť týchto položiek sa dá odstrániť úplne. Ak plugin rieši jednu konkrétnu funkciu a jej naprogramovanie nie je časovo náročné, vieme ho nahradiť vlastným riešením. Odpadne licencia aj závislosť od cudzieho kódu, ktorý môže kedykoľvek prestať vychádzať.
Vlastný CMS bez pluginov: menej položiek, nie žiadna údržba
Väčšina nákladov z predchádzajúcich dvoch sekcií nie je cena za „web". Je to cena za konkrétnu architektúru, kde na webe beží niekoľko desiatok kusov cudzieho kódu od rôznych autorov, každý s vlastným cyklom aktualizácií a vlastnou licenciou.
Ak je web postavený na vlastnom systéme s čistým kódom a bez pluginov, riadok „licencie" v rozpočte zmizne úplne a plocha na útok sa zmenší na zlomok. Odpadá zároveň celá kategória rizika, ktorú nemáš pod kontrolou: aktualizácia od tretej strany, ktorá ti rozbije rozloženie alebo funkčnosť webu.
Neodpadá však údržba ako taká, a bolo by nefér tvrdiť opak. Server, verzia PHP, zálohy, monitoring a bezpečnosť samotného systému sa strážia úplne rovnako. Koniec podpory PHP 8.2 v decembri 2026 sa týka vlastného systému presne tak ako WordPressu. Na vlastnom systéme navyše priebežne dopĺňame ochranu formulárov proti spamu a botom a sprísňujeme bezpečnostné hlavičky, lebo to za nás nikto iný neurobí.
Rozdiel teda nie je v tom, či sa údržba robí. Je v tom, čo tú prácu spúšťa. Pri WordPresse ju spúšťa kalendár tridsiatich cudzích vývojárov a ty na ňu len reaguješ. Pri vlastnom systéme ju spúšťame my vtedy, keď to dáva zmysel, a väčšina času sa dá presunúť z hasenia do vecí, ktoré webu pridávajú hodnotu, napríklad do pravidelného SEO auditu.
Buď férový aj k druhej strane rovnice. Pri vlastnom CMS si závislý od toho, kto ho napísal, takže má zmysel len vtedy, ak máš garantované odovzdanie kódu a prístupov a dodávateľa, ktorý bude o rok stále existovať. Pri tvorbe webu na mieru sa preto pýtaj na obe veci hneď na začiatku. Takto stavané weby u nás bežia zatiaľ krátko, rok, takže dlhodobú prevádzkovú štatistiku ti neponúknem. Argument tu nestojí na štatistike, ale na architektúre: položka, ktorá v systéme neexistuje, nemôže zlyhať ani ťa nemôže nič stáť.
Viackrát som klientovi po audite odporučil, že web sa neoplatí opravovať a je lacnejšie postaviť ho nanovo. Časť z nich to nevypočula a web dala prerobiť inde, spravidla na riešenie, ktoré nevydržalo dlho. Rozdiel medzi opravou a prestavbou preto nie je predajný argument. Je to otázka, koľkokrát ešte chceš platiť za to isté.
Ak už WordPress máš, nemusíš ho meniť. Len počítaj s tým, že licencie a údržba pluginov sú jeho prevádzkový náklad, nie voliteľný doplnok.
Sedem položiek, na ktoré sa v rozpočte zabúda
- Aktualizácia PHP. Podľa oficiálneho harmonogramu na php.net má PHP 8.2 bezpečnostnú podporu do 31. decembra 2026, PHP 8.3 do konca roka 2027 a PHP 8.4 do konca roka 2028. Prechod na vyššiu verziu nie je prepnutie prepínača, ale test kompatibility celého webu.
- Cookie lišta a súhlasy. Consent management je dnes bežná položka a pri niektorých riešeniach platená.
- Právne texty. Ochrana osobných údajov a obchodné podmienky sa musia aktualizovať pri každej zmene v procesoch.
- Monitoring dostupnosti. Bez neho sa o výpadku dozvieš od zákazníka.
- Obsahové úpravy. Zmena cenníka, otváracích hodín, pridanie referencie. Vyzerá to na desať minút a nikdy to nie je desať minút.
- Amortizácia redizajnu. Ak web vydrží päť rokov a nový stojí 3 000 €, to je 600 € ročne, ktoré by mali byť v rozpočte už dnes. Podrobný rozpis nájdeš v článku o tom, koľko stojí webová stránka v roku 2026.
- Tvoj čas. Najväčšia položka, ktorú nikto nefakturuje.
Modelové rozpočty: tri weby, tri čísla
| Položka | Vizitka | Firemný web | E-shop |
|---|---|---|---|
| Doména .sk (obnova) | 21 € | 21 € | 21 € |
| Hosting (ročná platba) | 45 až 65 € | 75 až 110 € | 180 až 250 € |
| SSL | 0 € | 0 € | 0 € |
| Licencie na pluginy a šablónu | 0 až 50 € | 150 až 300 € | 400 až 800 € |
| E-mailové schránky | 0 € | 0 až 170 € | 170 až 490 € |
| Externé zálohy a monitoring | 0 až 30 € | 30 až 60 € | 60 až 120 € |
| Technika spolu (bez správy) | 70 až 165 € | 280 až 660 € | 830 až 1 680 € |
| Správa webu | 0 až 590 € | 590 až 1 190 € | 1 190 až 2 390 € |
| Celkom ročne | 70 až 760 € | 870 až 1 850 € | 2 020 až 4 070 € |
Poznámka k riadku licencií: pri webe postavenom na vlastnom systéme bez pluginov je táto položka nulová. Pri firemnom webe to znamená úsporu 150 až 300 € ročne a pri e-shope aj viac než 500 €. Riadok správy zostáva, len sa v ňom robí iná práca.
Riadok „technika spolu" je to, čo si väčšina ľudí predstaví pod prevádzkou webu. Riadok pod ním je to, čo rozhoduje o tom, či web o dva roky ešte funguje.
Pri e-shope rozhoduje o tom, či skončíš bližšie k 2 000 alebo k 4 000 €, predovšetkým počet platených doplnkov, výkonnostné nároky a frekvencia kontrol. E-shop s dvomi platobnými bránami, tromi dopravcami a napojením na sklad má jednoducho viac pohyblivých častí než prezentačný web — a každá z nich má vlastnú licenciu aj vlastný cyklus aktualizácií.
Správa svojpomocne alebo externe: kde je bod zlomu
Výpočet je jednoduchý. Zober si vlastnú hodinovú sadzbu a vynásob ju časom, ktorý údržba zaberie.
Naše balíčky pravidelnej správy webu začínajú na 49 € mesačne, čiže 588 € ročne. Ak ti údržba zaberie dve hodiny mesačne, bod zlomu nastáva pri hodinovej sadzbe okolo 25 €. Nad ňou sa ti svojpomocná správa už neoplatí ani čisto účtovne, a to je konzervatívny výpočet, ktorý neráta s cenou jedného zlyhania.
Tá cena vie byť veľmi konkrétna. Najdrahšia záchrana webu, ktorú som robil, stála klienta 800 € v priamych nákladoch, plus ušlý zisk, ktorý sa nedá presne vyčísliť. Web dlhodobo padal a mal problémy, takže jeho zákazníci stratili dôveru skôr, než sa to stihlo opraviť.
Podstatné je, že ten klient správu mal a platil ju niekomu inému. Nebol to prípad, kde by si majiteľ povedal, že web zvládne sám. Bol to prípad, kde sa za správu platilo a napriek tomu na web nikto poriadne nedozeral. Rozdiel medzi necelými 600 € ročne za funkčnú starostlivosť a 800 € za jednorazovú záchranu teda nie je rozdiel medzi platením a neplatením. Je to rozdiel medzi tým, či sa niečo reálne robí, alebo len fakturuje.
Podľa čoho poznáš, že správa, ktorú platíš, reálne beží
Ak už niekomu za správu platíš, over si štyri veci. Nepotrebuješ na to technické znalosti, stačí sa spýtať a chcieť konkrétnu odpoveď.
- Kedy naposledy prebehla aktualizácia a čo sa aktualizovalo? Odpoveď má byť dátum a zoznam, nie „priebežne to sledujeme".
- Kde ležia zálohy a kedy sa naposledy overilo, že sa z nich dá web obnoviť? Ak sú zálohy len u hostingu, nemáš druhú nezávislú kópiu.
- Akú verziu PHP web používa? Ak nedostaneš číslo do minúty, nikto to nesleduje.
- Ako sa dozvieš o výpadku? Ak znie odpoveď „keď nám napíšete", monitoring neexistuje.
Ak si na tri zo štyroch otázok nedostal konkrétnu odpoveď, platíš za dostupnosť, nie za starostlivosť. To môže byť v poriadku, ak si to tak vedome vybral. Problém je, keď si myslíš, že máš druhé, a v skutočnosti máš prvé.
Ďalšie dva prípady z praxe
Druhý prípad je jednoduchší. Klient správu odmietol, potom neuhradil doménu ani hosting a o web prišiel úplne, lebo v tom čase už neexistovala žiadna použiteľná záloha. Nešlo o útok ani o technickú chybu. Šlo o to, že sa na to nikto nepozeral.
Tretí ukazuje, kde presne vzniká škoda. Web, ktorý som nespravoval pravidelne a ozývali sa mi z neho len vtedy, keď už niečo nefungovalo, začal presmerovávať návštevníkov na cudzie stránky. Neprišiel na to monitoring ani ja. Nahlásil to klient, čo znamená, že predtým to videli jeho zákazníci. Samotná diagnóza bola potom otázkou pár minút, stačilo pozrieť konzolu prehliadača. Dlho trvalo až to druhé, teda zistiť, kadiaľ sa útočník dostal dnu, a zabezpečiť web tak, aby sa to neopakovalo.
Z toho vyplýva niečo, čo sa v cenníkoch správy nezvykne písať. Rozdiel medzi pravidelnou správou a volaním v núdzi nie je v tom, ako rýchlo sa problém opraví. Je v tom, ako dlho o ňom nikto nevie.
Čo v tej cene reálne kupuješ
Za tie peniaze väčšina klientov v skutočnosti nekupuje hodiny. Kupuje si dostupnosť človeka, ktorého pozná. Nemusí vysvetľovať kontext a nemusí dúfať, že mu niekto neznámy nerozbije to, čo funguje. Kritické výpadky riešime do 24 hodín od nahlásenia, bežné chyby do dvoch až troch pracovných dní.
Bežné požiadavky pritom nie sú dramatické. Väčšinou ide o donastavenie funkcionality, napríklad pluginu od doručovacej spoločnosti, alebo o doplnenie drobnosti, ktorá klientovi ušetrí čas pri opakovanej práci.
Zaujímavejšie je to, čo do balíčka formálne ani nepatrí. Prakticky každý týždeň riešim niečo mimo samotného webu. Klient má napojený fakturačný program a nevyzná sa v ňom, alebo potrebuje niečo nastaviť na platforme na streamovanie webinárov. Namiesto písania cudzej podpore a čakania na odpoveď to vyriešim za pár minút, lebo tie systémy poznám.
Tretia vec je predvídavosť. Keď na webe beží nejaký nástroj a časom sa ukáže, že má chybu alebo že ho autor prestal vyvíjať, niekto to musí zachytiť skôr, než sa z toho stane diera. V takom prípade nástroj buď vymeníme, alebo ho pri jednoduchšej funkcionalite nahradíme vlastným naprogramovaným riešením. To sa nedá objednať spätne. Buď to niekto priebežne sleduje, alebo nie.
Ak si nie si istý, či to za tie peniaze stojí, každý nový web z našej dielne má prvé tri mesiace správy v cene. Presvedčíš sa skôr, než za ňu prvýkrát zaplatíš.
Svojpomocne to má zmysel riešiť pri jednoduchej vizitke bez formulárov a bez predaja. Pri všetkom, čo generuje dopyty alebo tržby, počítaj správu ako fixný náklad podnikania.
Ako znížiť ročné náklady bez zvýšenia rizika
Šetriť sa dá, len nie na tých položkách, na ktorých sa zvykne.
Plať ročne namiesto mesačne, rozdiel býva 20 až 30 % ceny hostingu. Zaudituj pluginy a odstráň všetko, čo nepoužívaš, lebo každý plugin je ďalšia potenciálna zraniteľnosť aj ďalšia licencia. Konsoliduj e-mailové schránky, zdieľané adresy typu info@ nepotrebujú vlastnú platenú licenciu. A pred predĺžením domény skontroluj cenu obnovy u iného registrátora, prevod je otázka pár dní.
Čo nešetriť: externé zálohy, aktualizácie a monitoring. To sú tri položky, kde úspora 100 € ročne vytvorí riziko na tisíce.
Záver: doména a hosting sú desatina, zvyšok je starostlivosť
Najdôležitejší poznatok z celého rozpočtu je pomer. Doména a hosting stoja pri bežnom firemnom webe okolo 110 € ročne. Celkový ročný rozpočet toho istého webu vrátane licencií, e-mailov a údržby sa pohybuje medzi 870 a 1 850 €, takže doména a hosting tvoria zhruba desatinu toho, čo web v skutočnosti stojí. Zvyšok sú licencie, e-maily a predovšetkým práca, ktorú niekto musí odviesť každý mesiac.
Čo spraviť do 24 hodín: otvor si tabuľku a zapíš do nej štyri čísla. Dátum expirácie domény, dátum expirácie hostingu, zoznam platených licencií s dátumom obnovy a odhad, koľko hodín mesačne strávil údržbou ty alebo niekto z tvojho tímu. Ak tie štyri čísla nevieš zistiť za pol hodiny, práve si našiel svoj najväčší prevádzkový problém.